Kaip tinkamai prižiūrėti savo elektromobilį: 5 naudingi patarimai

Daugelyje šiandieninių elektrinių transporto priemonių nėra variklio ar tradicinės automatinės pavarų dėžės. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad be šių sudedamųjų komponentų bus mažiau dalių, kurias reikės reguliariai keisti, prižiūrėti ar remontuoti. Tačiau nereikia pamiršti, kad yra keletas esminių elementų, kuriuos reikėtų įtraukti į savo elektromobilio techninės priežiūros darbų sąrašą, kad jis tinkamai veiktų ir išliktų ilgaamžis.

Reklama

Kokio tipo akumuliatoriai naudojami elektromobiliuose?

Visuose šiuo metu rinkoje esančiuose elektromobiliuose naudojami ličio jonų akumuliatoriai, tokie, kokie yra jūsų mobiliajame telefone ar nešiojamajame kompiuteryje.

Tačiau yra du skirtingi tipai: nikelio neturintys LFP (ličio ir geležies fosfato) akumuliatoriai ir daug nikelio turintys NCM (kuriuose yra nikelio, kobalto ir mangano oksido).

Pavyzdžiui, populiarusis „Tesla Model 3“ elektromobilio modelis naudoja nikelio neturinčią LFP bateriją, kuri paprastai yra pigesnė ir saugesnė, o baterijos tarnavimo laikas ilgas.

Kai kuriuose tolimojo nuotolio elektromobiliuose naudojamos šio tipo baterijos, taip pat elektriniuose taksi ir autobusuose. Tuo tarpu aukščiausios klasės elektromobiliams, pavyzdžiui, elektriniams „Porsche“, paprastai naudojami aukštos kokybės nikelio kompozicijos akumuliatoriai, kurie gali būti brangesni.

Ar visų elektromobilių akumuliatoriai veikia vienodai?

Svarbu žinoti, kad tas pats akumuliatorius gali būti visiškai skirtingo tarnavimo laiko ar veikimo, priklausomai nuo transporto priemonės, kurioje jis naudojamas. Tam įtakos turi daugybė veiksnių.

Skirtingų konstrukcijų automobiliai, skirtingi kainų intervalai, skirtingi naudotojai ir elgsena - dėl visų šių veiksnių sudėtinga pasakyti, kad vienas automobilis yra geresnis už kitą. Žvelgiant iš akumuliatorių perspektyvos, iš tikrųjų tai tik šios dvi stovyklos: LFP be nikelio arba NCM su dideliu nikelio kiekiu.

Kaip efektyviai pasirūpinti savo elektromobiliu?

Kai jau susipažinote su pagrindiniu kiekvieno elektromobilio komponentu, atėjo metas pateikti ne vieną praktišką patarimą, kuris padės lengviau pasirūpinti savo elektromobiliu ir ilgiau išsaugoti jo puikią techninę būklę.

1. Elektromobilio akumuliatoriaus priežiūra

Jūsų elektromobilio aukštos įtampos akumuliatorius yra bene svarbiausias visos transporto priemonės komponentas. Tai ne tik jūsų elektromobilio energijos šaltinis, bet ir sudedamoji dalis, taupanti jūsų pinigus, nes nereikia pirkti degalų. Todėl apie akumuliatoriaus bloką reikėtų galvoti pirmiausia.

Be to, naudinga reguliariai patikrinti elektromobilio akumuliatoriaus būklę, aprodant jį patikimiems elektromobilių mechanikams. Juos šiandien be vargo galite surasti pasinaudoję carone.lt mobiliąja programėle.

Neperkraukite akumuliatoriaus

Jei nevažiuojate ilgesnį laiką, nereikia įkrauti akumuliatoriaus iki 100 proc. Nors tai gali atrodyti nelogiška, nuolatinis maksimalus jūsų elektromobilio akumuliatoriaus įkrovimas gali lemti greitesnį jo nusidėvėjimą. Idealiu atveju turėtumėte pasirūpinti, kad akumuliatorius būtų įkrautas nuo 20 iki 80 proc.

Nepalikite mažai įkrauto akumuliatoriaus

Venkite palikti elektromobilio akumuliatorių mažai įkrautą arba visai neįkrautą ilgą laiką. Taip elgdamiesi taip pat galite paveikti savo automobilio akumuliatoriaus būklę ir sukelti greitesnį jo gedimą. Stenkitės, kad akumuliatoriaus įkrovos lygis reguliariai būtų ne mažesnis kaip 20 %.

Atkreipkite dėmesį, kur parkuojate automobilį

Karštis ilgainiui gali pakenkti jūsų elektromobilio akumuliatoriaus veikimui, o žema temperatūra gali sumažinti akumuliatoriaus veikimo spartą. Ekstremaliomis oro sąlygomis ieškokite dengtos automobilių stovėjimo aikštelės, kad akumuliatorius išliktų kuo geresnės būklės. Jūsų aukštos įtampos akumuliatorius taip pat gali turėti savo aušinimo sistemą, kurią gali tekti retkarčiais patikrinti.

2. Prižiūrėkite stabdžius

Kinetinė energija, kurią naudoja rekuperacinės elektromobilių stabdymo sistemos, sukuria elektros energiją. Ši energijos konversija suteikia jūsų akumuliatoriui daugiau energijos. Tačiau elektromobiliai (ir hibridiniai automobiliai) su regeneracinėmis stabdymo sistemomis vis dar turi įprastinius frikcinius stabdžius su stabdžių skysčiu, rotoriais, trinkelėmis, būgnais, kaladėlėmis ir kt. 

Jūsų elektra varomame automobilyje regeneraciniai ir įprastiniai frikciniai stabdžiai veikia lygiagrečiai. Panašiai kaip ir standartinėse transporto priemonėse, įprastinių stabdžių patikra turėtų būti reguliari jūsų elektromobilio techninės priežiūros dalis.

3. Pakeiskite alyvą (jei reikia)

Turbūt nustebote ir ėmėte savęs klausti, ar elektromobiliai naudoja alyvą? Tačiau tai priklauso nuo to, kokio tipo elektromobilį turite. Įkraunamam hibridiniam elektromobiliui (PHEV) su vidaus degimo varikliu reikės retkarčiais keisti alyvą ir tikrinti aušinimo sistemą bei degalų ir oro įsiurbimo sistemas.

4. Prireikus patikrinkite ir papildykite skysčius

Jūsų hibridiniame arba elektriniame automobilyje vis dar gali būti variklis, kuriam gali reikėti keisti alyvą ir tikrinti aušinimo sistemą. Jis gali neturėti tradicinės automatinės pavarų dėžės, tačiau greičiausiai turi reduktoriaus „transmisiją“ arba pavarų dėžę, kurioje yra tepalų.

Aukštos įtampos galios elektronika ir elektros varikliai dažniausiai aušinami atskira aušinimo sistema. Aukštos įtampos akumuliatorių blokas paprastai taip pat aušinamas, o šiai sistemai gali būti naudojamas oras iš keleivių salono, oro kondicionavimo sistema arba net kita aušinimo skysčio cirkuliacijos sistema.

Taip pat jums reikės stebėti stabdžių ir priekinio stiklo valytuvų skystį. Dėl optimaliausio techninės priežiūros grafiko visuomet galite pasitarti su patyrusiais automobilių mechanikais arba informacijos ieškoti transporto priemonės gamintojo vadove.

5. Reguliariai sukeiskite padangas

Reguliarus padangų sukeitimas gali padėti sumažinti padangų nusidėvėjimą, užtikrinti tolygų visų keturių padangų protektoriaus gylį ir išvengti pernelyg didelių išlaidų, nes nereikės dažno naujų padangų pirkimo.

Elektromobilių padangų sukeitimo grafikai dažnai būna panašūs į degalais varomų ar hibridinių transporto priemonių padangų sukeitimo grafikus: maždaug kas 10 000 kilometrų. Tačiau norėdami sužinoti konkrečiai transporto priemonei tinkamiausią grafiką, vadovaukitės gamintojo nurodymais.

Žinoma, padangų sukeitimas nėra vienintelis veiksnys, kurio nereikėtų pamiršti. Ne ką mažiau svarbu išlaikyti tinkamą automobilio padangų slėgį ir atlikti ratų suvedimą bei balansavimą. Visa tai padės išsaugoti tinkamas padangų eksploatacines savybes ir jų ilgaamžiškumą.

Reklama

Tinkamai prižiūrėkite savo elektromobilį

Kiek dėmesio ir pastangų skirsite savo elektromobilio techninei priežiūrai, tiek naudos iš jo galėsite ir tikėtis sulaukti. Tinkama techninė priežiūra yra ypatingai svarbi norint ilgiau eksploatuoti savo elektromobilį. Be to, tai yra svarbus veiksnys, į kurį būtina atsižvelgti prieš įsigyjant naują elektromobilį. Taigi, pasirūpinkite, kad jūsų elektromobilis veiktų sklandžiau ir ilgiau, reguliariai ir tinkamai atlikdami jo techninę priežiūrą.

Užsakymo nr. 24/07/26/1


Griežtai draudžiama Kėdainietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kėdainietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kėdainietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.117.146.243.

Rašyti

Portalo Kėdainietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kedainiai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Ką dovanoti paaugliui?

Partnerio turinys

Išrinkti tobulą dovaną paaugliui gali būti sudėtinga. Galvojant apie besikeičiančius jo ar jos skonius ir pomėgius galima įsivelti į ilgai t...

9 patarimai, kaip saugiai surengti fejerverkų šou

Partnerio turinys

Renginiai, kepsninės ir fejerverkai - tai daugelio svarbiausių švenčių dalis. Galų gale, argi Naujieji metai iš tikrųjų būtų panašūs į N...